O tym blogu

ALVB misja blogaWitam Cię na moim blogu !

Znajdziesz tu konkretne informacje dotyczące Twojego zdrowia.
Wszystko co tu przeczytasz będzie miało oparcie w dowodach naukowych. Będę uwzględniał tylko dowody zgodne z Evidence Based Medicine (EBM-czyli medycyną opartą na dowodach naukowych). To właśnie EBM jest podstawą EBMHC „Evidence Based Health Care”, czyli opieki zdrowotnej opartej na wiarygodnych i aktualnych dowodach naukowych.

Przeczytasz tu o najnowszych lekach i kierunkach leczenia wielu chorób. Nie  pominę kwestii funkcjonowania sytemu ochrony zdrowia w Polsce i sposobach poruszania się w jego zawiłościach. Nie zapomnę też o wytycznych i zaleceniach dotyczących postępowania w różnych chorobach, opracowanych przez  towarzystwa naukowe w Polsce, Europie i na świecie.

Wiele z ważnych dla nas i naszego zdrowia informacji nie widzi światła dziennego. Po prostu giną w codziennym pośpiechu i natłoku informacji. Często przedstawianie ich przez źródła niezwiązane z tematyką zdrowia jest tylko news’em, bez zrozumienia istoty rzeczy i nie pozwala na właściwą interpretację. Czyni to z fachowych informacji ze świata medycyny „pop” wiedzę, a przecież na wyciągnięcie ręki mamy dowody naukowe i kliniczne. Właśnie na nich się będę opierał.

Często nawet fachowi pracownicy ochrony zdrowia dowiadują się o nich z opóźnieniem. Ich szeroka implementacja zajmuje lata,a w Polsce dodatkowo jest blokowana ograniczeniami jakie narzuca system ochrony zdrowia i refundacji leków.

Wiele jest też mitów nie podpartych żadnymi dowodami naukowymi – nimi też się zajmę.

Zamieszczę  tu te informacje, które moim zdaniem są warte by o nich wiedzieć i wykorzystać w codziennym życiu i rozmowie z lekarzem, by lepiej zadbać o zdrowie własne i swoich bliskich. By być świadomym procesu leczenia i aktywnie w nim uczestniczyć.

Znajdziesz tu też poparte aktualną wiedzą, proste do zastosowania narzędzia , które możesz wykorzystać dbając o zdrowie swoje lub Twoich bliskich.

Prezentując wszystkie informacje będę kierował się następującymi zasadami:

  • Będą oparte na konkretnych dowodach naukowych czyli będą to fakty naukowe zgodne z Evidence Based Medicine (medycyną opartą o dowody naukowe).
  • Jeśli znajdą się tu porady, będą one sprawdzone, tak by dostarczać Wam maksymalnej wartości.
  • Zawsze będą zawierały referencje i odniesienia do uznanych źródeł naukowych.
  • Dołożę starań by naukowo brzmiące terminy były zrozumiałe dla wszystkich nas – PACJENTÓW.

Muszę jednak zastrzec, że zawarte w tym miejscu informacje mają charakter wyłącznie informacyjny.