Paracetamol popularny, ale wymagający lek.

Paracetamol_photo

Copyright©2016 Maciej Błądek

Już wcześniej pisałem o lekach sprzedawanych bez recepty. Są to tzw. produkty OTC  (z ang. over the counter).
Jednym z nich jest paracetamol.

Paracetamol to nazwa chemiczna leku, w tym przypadku bywa ona często jednoznaczna z nazwą handlową produktów dostępnych bez recepty.

Masowa reklama, atrakcyjność opakowań, „uświadamianie” nam potrzeby walki z każdym bólem poprzez tzw. self treatment (czyli leczenie się samemu, a ograniczony dostęp do lekarza bardzo tu „pomaga”), generuje zyski przemysłowi farmaceutycznemu aptekarzom i pośrednikom.

Odpowiedzią na pytanie dlaczego idąc do apteki prosząc o paracetamol farmaceuta może zaproponować nam kilka różnych preparatów jest rachunek ekonomiczny.

Polacy w 2013 r wydali na leki zawierające paracetamol ok 520 milionów złotych. (http://www.rynekaptek.pl/polityka-lekowa/rynek-produktow-zawierajacych-paracetamol-ibuprofen-ikwas-acetylosalicylowy,5621.html)

Nie powinno więc nikogo dziwić, że ciągle pojawiają się nowi chętni na odkrojenie sobie choćby części paracetamolowego tortu. A jest  to niewątpliwie atrakcyjny kąsek… .

Nie byłoby to złe gdybyśmy byli właściwie informowani o realnych zagrożeniach związanych z samodzielnie podejmowanym leczeniem.

Niestety kupując np. paracetamol (lub złożone preparaty zawierające tę substancję), farmaceuci bardzo rzadko informują nas o środkach bezpieczeństwa związanych z jego przyjmowaniem takich jak nieprzekraczanie zaleconej dawki, przeciwskazania do jego stosowania czy działania niepożądane.

Wg badania opublikowanego przez J. Wilińskiego (opublikowanego w ubiegłym roku w Folia Medica Cracoviensa: http://www.fmc.cm-uj.krakow.pl/pdf/55_2_49.pdf), 4% respondentów potwierdziło, że było poinformowanych przez farmaceutów, a 8% przez lekarzy o bezpieczeństwie stosowania przyjmowanych leków (badanie dotyczyło leków przeciwzapalnych w tym paracetamolu).

Farmaceuci w 46,8% a lekarze w 29% w ogóle nie informują nas o kwestach bezpieczeństwa stosowania leków.

Jeśli zamiast pójść do lekarza sami zdecydujemy jak się leczyć, uzbrojeni jedynie w wiedzę z reklam i internetu, to w takiej sytuacji sami też ponosimy konsekwencje tego leczenia,

Badania mówią, że tylko ok. 35% z nas przeczyta ulotkę dołączoną do opakowania leku. Dlatego czytajmy ulotki, to jest minimum, jeśli zdecydowaliśmy sami o leczeniu, bez wizyty u lekarza. !

A będąc u lekarza pytajmy o działania niepożądane leków, ich interakcje (potencjalne zagrożenia wynikające przyjmowania danego leku z innymi preparatami)

Leku sprzedawanego bez recepty nie powinniśmy stosować dłużej niż 3 dni.

Zarówno w przypadku paracetamolu jak i innych preparatów sprzedawanych bez recepty, nie wolno przekraczać zaleconej dawki dobowej.

Dla dorosłego człowieka maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi 4 g/dobę.

Kilka słów o samym paracetamolu, co jest i po co się go stosuje?, Jak działa? i o czym należy bezwzględnie pamiętać przyjmując ten lek?

Paracetamol to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Działa na objaw, czyli nie likwiduje przyczyny dolegliwości bólowcyh. Pomoże on nam „przetrwać” trudne chwile bólu, ale tylko po to by dać naszemu organizmowi wytchnienie i siłę do walki np. z infekcją czy bólem zęba do czasu wizyty u lekarza. Pamiętaj o tym.
Zmniejszenie bólu czy obniżenie temperatury ciała po podaniu paracetamolu nie oznacza, że wszystko jest w porządku.

Jeśli ból czy gorączka się utrzymują – nie zwiększaj dawki czy częstości przyjmowania paracetamolu – idź do lekarza.

Jak działa paracetamol ?. Jego działanie to przede wszystkim zmniejszenie wydzielania przekaźników (neurohormonów) w układzie nerwowym. Powoduje to, że odczuwanie bólu się zmniejsza, bo niejako „nie dociera” on do naszej świadomości.
Nie oznacza to, że nasz organizm w tym czasie nie wytwarza sygnałów bólowych, czyli przyczyna może dalej pozostawać
i być groźna. Jeśli pomimo przyjmowania paracetamolu czy innego leku przeciwbólowego po 2-3 dniach dalej odczuwamy ból. Skorzystajmy z wizyty u lekarza.

Na co uważać przyjmując paracetamol?

Osoby mające problemy z nerkami, wątrobą czy uzależnione od alkoholu powinny stosować paracetamol pod kontrolą lekarską. 

Nigdy nie pij alkoholu, przyjmując paracetamol !!!.

Podczas przyjmowania paracetamolu NIE WOLNO spożywać alkoholu. Nawet jego minimalnych ilości. Przy tym leku jest to szczególnie ważne, gdyż może to doprowadzić do niewydolności wątroby.

Wynika to z udziału tego samego enzymu wątrobowego „rozkładającego” paracetamol i alkohol. W sytuacji gdy enzym ten jest  „zajęty” alkoholem, nie może „zająć” się paracetamolem, którego stężenie rośnie do stężeń toksycznych dla naszego organizmu.

 

Twoja opinia ma dla mnie znaczenie. Jeśli spodobał Ci się ten wpis. Uważasz go za ważny i przydatny napisz to proszę w komentarzu. A może uważasz, że jest coś czym warto się zająć?. Napisz mi o tym proszę. Odpowiem na Wasze sugestie i uwagi.

Skorzystaj z FB i powiadom znajomych. Być może i oni znajdą coś dla siebie.
https://www.facebook.com/arslongavitabrevispl/?ref=bookmarks

Leave a Comment

Filed under Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *