Co jest lekiem a co nie? Dlaczego warto się zastanowić zanim zakupimy reklamowany w mediach suplement diety (nie-lek !!!). Na receptę czy bez – krótkie porównanie i dlaczego nie warto leczyć się samemu.

IMG_1385

Copyright©2016 Maciej Błądek

Już od dłuższego czasu zastanawiałem w jaki sposób wyrazić swoją dezaprobatę dla masowego ogłupiania nas przez producentów suplementów diety, które udają leki. Są one reklamowane jako skuteczne „preparaty” poprawiające wzrok, słuch, trawienie, chodzenie, itd.
Wymieniona (i często zamaskowana) w reklamie informacja, że dany produkt  to „suplement diety” powinna wzbudzać naszą czujność !.
Suplementy diety nie mają potwierdzonej! skuteczności działania leczniczego (terapeutycznego).
Z całą pewnością lepiej jest uzupełniać (suplementować) naszą dietę np. warzywami czy owocami i przy tej okazji dostarczać wielu różnych korzystnych dla naszego organizmu substancji niż płacić za reklamowane uzupełniacze. Chcesz wydać więcej na uzupełnianie codziennej diety kupuj warzywa ekologiczne tzw. bio (organic).

Poddani zmasowanemu atakowi reklam oraz narażeni na zabiegi marketingowe producentów różnych preparatów, wydajemy ogromne pieniądze, a przy okazji „leczymy” się sami. Jednak jest to pozorna dbałość o własne zdrowie, a nie rzeczywiste leczenie. Zagłuszamy własne sumienie faktem, że w TV „lekarz” (lub opłacony przez reklamodawcę lekarz) powiedział, że dany preparat działa bo np. „wyniki pacjentów to potwierdzają”. To marketingowy przekaz, bez wartości.

Nie daj się zwieść tym manipulacjom, producenci suplementów diety mają na celu jedynie własny zysk, a nie Twoje zdrowie.Pamiętaj o tym.

Wg Forbes rocznie wydajemy na preparaty bez recepty ponad 11 miliardów złotych.
http://www.forbes.pl/polacy-wydaja-majatek-na-leki-bez-recepty-i-suplementy-diety,artykuly,197679,1,1.html#

Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się wydać pieniądze na reklamowany produkt?.

Zacznijmy od tego co jest lekiem, a co suplementem diety by dobrze zrozumieć różnice. Są one opisane w Ustawie prawo farmaceutyczne. https://www.gif.gov.pl/pl/prawo/ustawa-prawo-farmaceuty/116,Ustawa-Prawo farmaceutyczne.html

Slajd1

Copyright©2016 Maciej Błądek

Lek (lub produkt leczniczy) to substancja lub mieszanina substancji, która ma udowodnione !!! właściwości leczenia lub zapobiegania chorobom.

Udowodnienie tych działań następuje w drodze badań klinicznych, gdzie porównuje się działanie danego leku do innych np. dotychczas stosowanych (tzw. standardowych) terapii lub do substancji obojętnej (tzw. placebo). Badanie rejestracyjne musi spełniać szereg rygorystycznych, międzynarodowych wymogów, często obejmuje wiele tysięcy chorych. Kosztuje producenta ogromne pieniądze. W opracowaniu statystycznym konieczne jest udowodnienie, że dany preparat jest bezpieczny i rzeczywiście lepszy od tego porównywanego.

Wyniki takich badań po zakończeniu muszą być opublikowane w znaczącym czasopiśmie medycznym, a pamiętajmy że takie czasopisma nie przyjmą do publikacji nierzetelnych badań.

Jeśli badanie udowodni skuteczność i bezpieczeństwo badanego produktu, wtedy dopiero producent może aplikować o jego rejestracje, jako leku. By ją uzyskać w Europie musi o nią wystąpić do The European Medicines Agency (EMA), http://www.ema.europa.eu/ema/index.jsp?curl=pages/home/Home_Page.jsp&mid, a w USA do Food and Drug Administration (FDA) http://www.fda.gov/

Dopiero te agendy decydują ostatecznie czy dany lek „nadaje się”, (spełnia kryteria) do leczenia lub zapobiegania chorobom, lub do obu tych zastosowań.

Prawdopodobnie wszystkie aktualnie prowadzone w 193 krajach świata, badania kliniczne wraz z informacjami, czego dotyczą, kto jest ich sponsorem i jakie ośrodki (kliniki czy oddziały je prowadzą) znajdują się na stronie clinicaltrials.gov https://clinicaltrials.gov/ct2/home

Suplement diety ma za zadanie uzupełnić naszą codzienną dietę i nie ma w badaniach klinicznych potwierdzonej skuteczności !

Moim zdaniem każdy reklamowany suplement diety powinien być opatrzony informacją:

 Przed zakupem zapoznaj się z dowodami naukowymi potwierdzającymi zasadność jego zakupu bądź skonsultuj się z lekarzem (nie farmaceutą*), gdyż każdy suplement diety zagraża Twojemu portfelowi.”

* ma interes by sprzedawać Ci jak najwięcej suplementów

Leki na receptę i bez recepty. Na czym polega różnica?

Leki wydawane na receptę – podlegają ścisłej regulacji, choćby pod względem nadzoru nad bezpieczeństwem terapii, wolno je reklamować tylko u osób odpowiedzialnych za wypisywanie recept. Producenci robią to prowadząc działania marketingowe tylko wśród lekarzy. To dlatego nie możemy zobaczyć ich reklam np. w TV.

Leki wydawane bez recepty – to tzw. produkty OTC, mogą być reklamowane w mediach, można do ich reklamy np. zatrudnić lekarza, (kogoś udającego lekarza bądź innego eksperta), czy farmaceutę by w oczach odbiorców uwiarygodnić prezentowaną treść. Niekiedy bez recepty wydawana są np. mniejsze dawki, albo mniejsze opakowania tych samych preparatów, które są wydawane na receptę. Jednak ich cena jest wielokrotnością tej którą zapłacilibyśmy realizując receptę w aptece.

Za możliwość zakupu bez recepty np. leku Controloc Control (opakowanie 14 tabletek w dawce 20 mg.) zapłacimy ok. 14,00 pln.

Jeśli mamy receptę na ten lek, to za takie samo opakowanie zapłacimy 4,94 pln** (bez refundacji czyli potocznie mówiąc, ze 100% odpłatnością) lub 3,27 pln, bo podlega przy refundacji (częściowej) przez NFZ.

**dane z marca 2016 http://bil.aptek.pl/servlet/pacjent/listNNML=290&NBDW=10000049&NBGP=15000001&LOPK=14&NBLL=5868623

Pamiętajmy, że aby lekarz przepisał nam lek jako refundowany musimy spełnić określone warunki. Przed wszystkim musimy być ubezpieczeni ! i mieć potwierdzoną (zdiagnozowaną) chorobę, w której NFZ zdecydował refundować dany lek.

Czyli może się zdarzyć tak, że nie mamy prawa lub możliwości do otrzymania na dany lek recepty z refundacją, ale lekarz może uznać, że w naszym przypadku jest on konieczny. Wtedy otrzymamy na niego receptę (bez refundacji) i często zapłacimy mniej niż gdybyśmy go kupli w aptece bez recepty (o ile taka forma jest dostępna).

Zdecydowana większość leków dostępnych na receptę nie ma form określonych kategorią dostępności „bez recepty”.

Polecam przy tej okazji bardzo praktyczne narzędzie udostępnione przez Ministerstwo Zdrowia pozwalające sprawdzić ile zapłacimy za dany lek.

W wyraźny sposób pozwala ono też znaleźć najtańsze odpowiedniki danego leku. Link do niego znajduje się poniżej.

http://bil.aptek.pl/servlet/bil/ref_start

Naprawdę lepiej skonsultować się z lekarzem, niż decydować się na zakup leku dostępnego bez recepty, na podstawie reklamy w radio czy TV. Niejednokrotnie wizyta u lekarza ochroni nasze zdrowie i portfel.

Poniżej obowiązkowa formuła, którą zamieszczam na wszelki wypadek, gdyż w niniejszej publikacji umieściłem jako jeden z preparatów dostępnych bez recepty.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

http://leki.urpl.gov.pl/files/Controloc_40.pdf

http://www.takeda.com.pl/~/media/Countries/pl/Files/RX_ulotki_ChPL/Controloc/Controloc%2040_UL_18-03-2011.pdf

 

2 komentarze

Filed under Zdrowie

2 Responses to Co jest lekiem a co nie? Dlaczego warto się zastanowić zanim zakupimy reklamowany w mediach suplement diety (nie-lek !!!). Na receptę czy bez – krótkie porównanie i dlaczego nie warto leczyć się samemu.

  1. Bardzo cenna wiedza! Szkoda, że wciąż niewiele osób zwraca na to uwagę.

  2. W tym temacie to akurat się zgodzę, no może nie we wszystkich aspektach, ale jednak.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *