Czy e-papierosy pozwalają pozbyć się nałogu palenia tytoniu i czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne?

Copyright©2016 https://commons.wikimedia.org

Copyright©2016 https://commons.wikimedia.org

Czasopismo The Lancet Respiratory opublikowało dowody oceniające czy ludzie używający e-papierosów z różnych powodów, w tym w celu rzucenia palenia tradycyjnych papierosów mają na to większe szanse.

E-papierosy lub ENDS (electronic nicotine delivery systems), często wyglądają podobnie jak tradycyjne papierosy, ale są wyposażone w grzałkę zasilaną baterią, która podgrzewa płyn (tzw. liquid) zawierający nikotynę i substancje zapachowe, które są wdychane w formie pary.

W marketingu e-papierosów powszechnie stosuje się argument, że ich stosowanie pozwoli na rzucenie nałogu. Co mówią o tym badania naukowe?

Naukowcy z Centrum Badań, Edukacji i Kontroli Tytoniu na University of California, San Francisco w swojej pracy pt. E-cigarettes and smoking cessation in real-world and clinical settings: a systematic review and meta-analysis” przeanalizowali 38 badań klinicznych z pośród 577 zidentyfikowanych w bazach. Przeanalizowane badania przeprowadzone były pomiędzy 2008  a 2015 rokiem i obejmowały od stu do kilku tysięcy uczestniczących w nich palaczy e-papierosów, których obserwowano w okresie od kilku miesięcy do kilku lat. Naukowcy przyznali, że wyniki były różne w poszczególnych badaniach i zależały od sposobu korzystania z e-papierosów, osób w nich uczestniczących oraz innych czynników. Jednak ostateczny wniosek autorów Stanton Glantz i Sary Kalkhoran był podobny:

U palaczy e-papierosów szanse na rzucenie palenia były o 28% mniejsze niż u osób, które ich nie używały.

Ponadto e-papierosy są reklamowane, jako bezpieczniejsze. To drugi „punkt uchwytu” marketingu firm produkujących ENDS. Ze względu na brak substancji smolistych związki chemiczne wdychane z e-papierosów są uważane za mniej toksyczne niż te z papierosów tytoniowych.
Naukowcy  z Graduated School of Engineering, Chiba University i Department of Environmental Health, National Institute of Public Health z Japonii –  autorzy innej pracy zatytułowanej „Carbonyl compounds generated from electronic cigarettes” podkreślają, że w wyniku podgrzewania liquidu powstaje wiele szkodliwych związków chemicznych. Zwłaszcza związków karbonylowych (formaldehyd, aldehyd octowy, akroleina czy glioksal). Związki karbonylowe powstają poprzez utlenianie (spalanie) liquidu (w jego składzie są m.in. gliceryna i glikol), które w kontakcie  z chromowo-niklową grzałką przekształcają się w niebezpieczne dla zdrowia substancje.  Skład i stężenie tych związków zależą od rodzaju płynu, umiejscowienia grzałki czy mocy akumulatora. W niektórych przypadkach, generowane są ich bardzo wysokie stężenia, co może mieć różne skutki dla zdrowia.

Użytkownik powinien mieć świadomość poważnych konsekwencji stosowania e-papierosów.

2 komentarze

Filed under Zdrowie

2 Responses to Czy e-papierosy pozwalają pozbyć się nałogu palenia tytoniu i czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne?

 1. Narow

  Mnie się udało sporo ograniczyć palenie odkąd używam e-papierosów (edytowane przez MB, z powodu umieszczenia marki) i jestem na dobrej drodze żeby rzucić całkowicie, myślę że to dobra alternatywa dla palaczy

 2. Maciej Błądek

  Dziekuję za komentarz. Jest on bardzo cenny i oddający istotę rzeczy . Prawdopodobnie – i to jest najważniejsze stwierdzenie;), może to być alternatywą. Jeśli połączy się ją z silną motywacją to jesteś na dobrej drodze do całkowitego rzucenia nałogu.
  Autorzy cytowanej publikacji oraz autorzy dyrektywy europejskiej podkreślają fakt, że substancje zapachowe bardzo uatrakcyjniają tradycyjne papierosy (dlatego zakazane będą te, z dodatkiem mentolu).
  Co do ENDS takich wytycznych europejskich jeszcze nie ma. Jednak w publikacjach pojawiają się informacje o koniczności rozszerzenia dyrektywy dot. tytoniu na ENDS. Powód: w przypadku niektórych osób aromaty dodawane do ENDS mogą stanąć na drodze do rzucenia palenia lub zachęcać do częstszego używania osoby, które wczesniej nie używały tradycyjnych papierosów.
  Życzę powodzenia 😉 i sukcesów w realizacji celu.
  Maciek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *