WHO apeluje o zmniejszenie spożycia cukru.

IMG_1400

Copyright©2016 Maciej Błądek

Pierwsze spostrzeżenie: WHO  apeluje nie o zmniejszenie spożycia tłuszczu, ale właśnie cukru. Producenci żywności  często chcą odwrócić naszą uwagę, od wysokiej zawartości cukru w ich produktach reklamując je jako zdrowe zwierające „0% tłuszczu”. Nie do końca działa to w ten sposób.

Najnowsze wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia są bezwzględne dla cukru – jemy go za dużo. Często nawet nie wiedząc o tym. W przypadku batonika, czy cukierka sprawa jest jasna. Jest po prostu słodki…
To właśnie cukier przekształci w tłuszcz nasz organizm – odwrotnie to bardzo trudne.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w swoich wytycznych z 2015 zaleca zmniejszenie spożycia cukru o połowę.
Aby zrozumieć jak wykorzystywany jest cukier w naszym organizmie spójrz na schemat który dla Ciebie przygotowałem.

Cukier

Copyright©2016 Maciej Błądek

Jeśli weźmiemy to pod uwagę, okazuje się, że nasz organizm ma niewielkie możliwości wykorzystania na bieżąco, dostarczanego cukru.

Magazynuje go więc w postaci tłuszczu !!!

Co to jest cukier ?. Jest to złożona substancja stała złożona z cząsteczek tworzących łańcuchy.
Cukier nie musi być słodki !. Mąka zawiera ok 60% – 70% cukru w postaci skrobi.

Cukry, zwane są też węglowodanami. Te powszechnie znane, glukoza czy fruktoza składają się z jednej cząsteczki (cukry jednocząsteczkowe czyli tzw. proste).
Te dwa (mono)cukry mogą występować w połączeniu ze sobą tworząc dwucukier – sacharozę (słodki cukier złożony).
A połączenie wielu cząsteczek glukozy tworzy wielocukry np. skrobię (występującą w roślinach substancję magazynującą energię) czy glikogen (materiał zawierający zapasy energii u człowieka i zwierząt).
Są to formy cukru pozwalające na gromadzenie nadwyżek substancji energetycznych, celem wykorzystania w przypadku zmniejszenia ich podaży czy braku w pożywieniu.

Najnowsze wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia są bezwzględne dla cukru – jemy go za dużo. Często nawet nie wiedząc o tym. W przypadku batonika, czy cukierka sprawa jest jasna. Jest po prostu słodki…
Jednak cukier w produktach spożywczych występuje pod wieloma postaciami.
Jeśli ok 60% energii dostarczasz swojemu organizmowi w pożywieniu w postaci węglowodanów, jak większość z nas !, to wyobraź sobie dwie szklanki wypełnianie białym cukrem, których zawartość zjadasz … CODZIENNIE !

  • pieczywo
  • makaron
  • ziemniaki
  • ryż
  • owoce
  • słodzone napoje i soki (ot tych będzie więcej na tym blogu)
  • desery
  • słodycze
  • kupowane sosy czy dresingi
  • i wiele innych

Wszystkie wymienione produkty zawierają cukier, które nasz organizm przekształca  w glukozę, a następnie w glikogen oraz tłuszcz celem zmagazynowania na przyszłość.

Z punktu widzenia dietetycznego mamy dwa rodzaje cukrów:

Szybko przetwarzane przez nasz organizm – białe pieczywo, słodycze, słodzone napoje, te powodują „zalanie” naszego organizmu od środka przez insulinę. Insulina to hormon, który dba o to byśmy nie mieli za wysokiego poziomu cukru we krwi. Jego działanie powoduje nasilenie magazynowania cukru w postaci tłuszczu w komórkach tłuszczowych.

Wolno przetwarzane przez nasz organizm – warzywa, owoce które trzymają pod kontrolą poziom insuliny. Jest to spowodowane tym, że zawierają one dużo błonnika przez co nie stymulują naszej trzustki do „zalania nas insuliną”, zmniejszają uczucie głodu i dostarczają „stabilnej energii” na dłuższy czas.

Pamiętaj jednak, że cukier w rozsądnych ilościach jest nam potrzebny.

Glukoza stanowi paliwo dla mózgu, a glikogen dla mięśni.

Antropolodzy określi, że nasi przodkowie spożywali ok 100-130 g węglowodanów dziennie. Dlatego też 4-5 kromek chleba w pełni nam wystarcza. W pożywieniu naszych przodków nie było słodyczy i deserów ;). Nie było też słodzonych napojów.

Ograniczenie spożycia cukrów do takiej ilości powoduje zwiększenie spalania tłuszczu!.

Jeśli uda Ci się utrzymać takie spożycie cukrów – Efekt gwarantowany już po 1 tygodniu !!!. Jak dołożysz do tego codzienny 15 minutowy spacer czy trucht, to już teraz zastanawiaj się nad modelem nowych jeansów …
w mniejszym rozmiarze.

Leave a Comment

Filed under Wytyczne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *